Kas ir CAN bus un kā tas palīdz autoparka pārvaldībā?

CAN bus jeb Controller Area Network ir sakaru protokols, ko izmanto dažādās rūpniecības nozarēs, īpaši automobiļos. Tas ļauj mikrokontrolieriem un ierīcēm tieši sazināties savā starpā, un starp tām nav nepieciešams galvenais dators.

Telemātikā CAN bus  ir būtiska nozīme, vācot un pārsūtot datus no transportlīdzekļiem uz centrālajām sistēmām analīzei, uzraudzībai un ziņošanai. Telemātikas ierīce darbojas kā kurjers starp transportlīdzekļa borta datoru un autoparka pārvaldības platformu. Tā neko nemaina un neaprēķina, tikai nosūta neapstrādātus datus tieši uz serveri. Tāpēc vairumā gadījumu tas, ko redzat uzraudzības programmatūrā, ir tieši tas, kas nolasīts no transportlīdzekļa sistēmām, izmantojot iekārtas pieslēgumu pie CAN.

Visbiežāk saņemtie dati no CAN savienojumiem:

  • Reālā laika odometra rādījumi
  • Degvielas dati (līmenis un patēriņš)
  • Dzinēja veiktspēja (dzinēja stundas, apgriezieni, temperatūra)

Biežāk uzdotie jautājumi


1.  Vai CAN datus iespējams nolasīt no visu veidu transportlīdzekļiem?

Jā, vairumā gadījumu telemātikas iekārtas var nolasīt CAN datus no dažādu tipu transportlīdzekļiem. Tomēr šīs iespējas var būt atkarīgas no tādiem faktoriem kā transportlīdzekļa marka, modelis un ražošanas gads, kā arī telemātikas ierīces savietojamība ar transportlīdzekļa sistēmām.

Ja vēlies nolasīt CAN datus no sava transportlīdzekļa, sazinies ar mums, norādot sava transportlīdzekļa tehniskos datus, un mūsu komanda izvērtēs, vai tas ir iespējams, un sniegs atbildi.


2.  Kādas ir priekšrocības, pieslēdzot telemātikas iekārtu pie CAN?

Pieslēdzot GPS iekārtu pie CAN, vari iegūt detalizētāku informāciju par transportlīdzekli savā autoparka pārvaldības platforma, kas var ne tikai uzlabot datu precizitāti, bet arī sniegt sapratni par kopējo autoparka darbības efektivitāti. 


3. Vai telemātikas iekārtas pieslēgums pie CAN ietekmēs mana transportlīdzekļa tehnisko stāvokli?  
Telemātikas iekārtas pieslēgums pie CAN parasti neietekmē transportlīdzekļa tehnisko stāvokli.
Mūsdienu tehnoloģiskie sasniegumi ļauj izveidot bezkontakta savienojumus, novēršot nepieciešamību pārgriezt transportlīdzekļa vadus, tādējādi lieki nejaucoties transportlīdzekļa elektronikā. 

4. Kāpēc CAN dati platformā atšķiras no faktiskās informācijas, kas redzama mana transportlīdzekļa panelī?  

CAN dati platformā var atšķirties no tiem, kas redzami uz transportlīdzekļa instrumentu paneļa, jo dažos gadījumos platformā var tikt parādīta papildu vai apstrādāta informācija, kas nav redzama tieši uz instrumentu paneļa.

CAN  dati parasti tiek uzskatīti par ļoti precīziem un uzticamiem, tomēr borta iekšējo datoru kļūdas var ietekmēt rādījumu precizitāti.